Грант

Отримати консультацію
credit

З 2022 року держава та міжнародні партнери активно працюють над підтримкою української економіки через надання грантів для розвитку бізнесу та створення робочих місць. Гранти — це фінансова допомога від уряду, неприбуткових організацій чи приватних фондів для розвитку нових або вже існуючих проєктів. Сьогодні доступні гранти як від держави, так і від міжнародних організацій, що пропонують підтримку малому, середньому та великому бізнесу.

1. ДЕРЖАВНІ ГРАНТИ

Формат для України новий, але абсолютно точно заслуговує уваги. Через офіційний сайт «Дія» особа, що планує відкрити свій бізнес в Україні, або яка вже його має, отримує можливість одержати кошти від держави у наступних розмірах:

  • грант на власну справу - до 250 тис. грн;
  • грант для ветеранів та членів їхніх сімей - до 1 млн. грн;

Умови: підприємець має працевлаштувати хоча б одного працівника (залежно від бажаної суми гранту), працювати не менше трьох років, та своєчасно сплачувати податки.

За умови виконання цих зобов’язань, сума гранту не підлягає поверненню. Але якщо підприємець не створить відповідної до суми гранту кількості робочих місць, або припинить діяльність раніше, ніж через три роки, або утвориться податковий борг, кошти мають бути повернуті державі.

Подати заявку на отримання гранту можуть громадяни України віком від 18 до 65 років, як зареєстровані фізичні особи-підприємці та підприємства, так і ті, хто тільки збирається заснувати власну справу.

Проте не варто забувати, що держава встановлює також і обмеження. Так, гранти не будуть надані особам, щодо яких: порушено справи про банкрутство, перебувають під санкціями, провадять господарську діяльність на території росії та/або тимчасово окупованій території України, є рішення суду про притягнення до кримінальної відповідальності за корупцію, мають заборгованість перед бюджетом. Окрема вимога по грантам для ветеранів та членів їхніх сімей: участь у грантовій програмі неможлива для тих, хто (через ФОП): займається обміном валют, виробництвом або виготовленням зброї, алкоголю чи тютюнових виборів.

Заявку та отримання гранту на бізнес в Україні можна подати онлайн через застосунок Дія або звернутись до найближчого відділення Ощадбанку.

Для того, щоб подати онлайн-заявку, необхідно:

  1. Зареєструватися або авторизуватися на порталі Дія (знадобиться BankID або електронний підпис).
  2. Заповнити форму заявки.
  3. Прикріпити бізнес-план за встановленою формою.
  4. Підписати заявку електронним підписом та відправити.

Найважливіше, що треба знати про гранти від держави, це те, що для їх отримання обов'язково треба надати якісний та обґрунтований бізнес-план. На підставі онлайн-заявки та доданих документів підприємцю буде призначена зустріч (найчастіше - онлайн) із посадовими особами які і приймають рішення про надання грантових коштів від держави.

Рішення про надання гранту на підставі прийнятої заявки прийматиме Державна служба зайнятості після перевірки даних заявника уповноваженим банком.

Відповідно до Порядку надання мікрогрантів, при винесенні рішення враховуються кілька критеріїв:

  • ділова репутація отримувача гранта (здійснюється уповноваженим банком);
  • оцінка бізнес-плану ;
  • оцінка співбесіди.

Всі заявки, подані на відповідному етапі надання грантів на власну справу, розглядаються протягом 10 робочих днів після завершення кінцевого строку їх подання.

Якщо заявка на грант буде схвалена Державною службою зайнятості, підприємець матиме можливість використати отримані кошти на чітко визначений перелік цілей. А саме для придбання обладнання для здійснення підприємницької діяльності; закупівлю сировини, орендну плату приміщень для бізнесу; лізинг обладнання.

Дізнатися дату поточного етапу щодо прийому заявок на гранти у 2024 році можна на сайті Дія за посиланням.

Важливо знати: держава через банківську установу буде контролювати кожну гривню, отриману підприємцем за грантовою програмою. Це означає, що кожне списання коштів із зазначеного спеціального окремого рахунку має бути підкріплено відповідним договором (поставки, купівлі-продажу, тощо). Операція переведення коштів як оплати за товари/послуги не буде здійснена до моменту отримання за нею договору та рахунку.

2. МІЖНАРОДНІ ГРАНТИ

Отримати фінансування можна й від міжнародних організацій, таких як USAID, DRC, MercyCorp та IOM. Процес отримання подібний до державного, проте конкуренція більша, а розгляд довший. Так, зазвичай організації мають бюджет який розподіляється на певну кількість грантів (як 3, так і 50), у той час як бажаючих їх отримати більше. Тому для успішного отримання гранту необхідно комплексно підійти до підготовки заявки та бізнес-плану. Детальну інформацію можна знайти на сторінках соціальних мереж цих організацій.

Гранти — це чудова можливість для українських підприємців під час війни та післявоєнної відбудови. Наша компанія надає обладнання та техніку під грантові кошти, отже ми будемо раді допомогти розвивати ваш бізнес та сприяти його процвітанню.